پودر سنگ در طبیعت

پودر سنگ

پودر سنگ چیست؟

پودر سنگ در طبیعت
پودر سنگ در طبیعت

آردسنگ یا پودرسنگ (Rock Flour) مواد به شکل پودر و بسیار ریزی می باشد که از سنگ‌ها که بر اثر نیروی سایش یخچال‌ها بر کف یخچال به‌ وجود می‌آید. وقتی یخ و مواد متشکل از قطعات سنگی در حال حرکت است، سنگ، پاره‌سنگ، ریگ، ماسه و سیلت را بر روی یخچال ها به‌ صورت یک سوهان یا سمباده می‌کشد و قطعات سنگی داخل خود را می‌ساید، البته در این حال ابزار سایش نیز به‌نوبه خود ساییده می‌شود. این سایش متقابل پودر سنگ تولید می کند.

معمولاً در اثر جابجایی یخچال‌های طبیعی، خاک سنگ تولید می‌شود. در این فرآیند یخچال‌ها، صخره‌های جانبی و زیرین خود را می سایند و خرد می‌کنند. گاهی در اثر یخ‌زدن و انجماد آبی که در سنگ‌ها رسوخ نموده، افزایش حجم ایجاد شده باعث ترکیدن صخره‌ها می شود. تکرار این عمل مقدار زیادی خاک سنگ تولید می کند. متعاقباً جریان‌های آب ناشی از ذوب یخ ، این ذرات را تا فواصل دور جابجا می‌کنند. 

سنگها از کانی های مختلفی تشکیل شده اند. با توجه به میزان وجود و ترکیبات شیمیایی آنها به 4 دسته تقسیم می شوند: اکسیدها، کربنات‌ها، سیلیکات‌ها و سولفات‌ها.

منابع بسیار فراوانی از سنگ در جهان موجود است. دولومیت و سنگ آهک با خلوص بالا منابع خوبی برای تولید این ماده می باشد. این دو منبع در مناطق جغرافیایی مختلفی از جهان وجود دارد. امروزه به جای مصالح دیگری مانند شن و ماسه و ضایعات سنگ شده از این محصول استفاده می شود. از این محصول در کنار مواد ذکر شده در جاده سازی استفاده می شود. در دیگر صنایع نیز این محصول تا حدودی جایگزین شن و ماسه ، سرباره آهن ، براده های فلزی ، بنتونیت ، پرلیت و ورمیکولیت شده است.

این ماده پر حجم و ارزان قیمت می باشد. هزینه های تولید آن بیشتر ناشی از دستمزد کارگران و هزینه های جانبی همچون انرژی ، تعمیر ماشین آلات و … است و کمتر تحت تأثیر مواد اولیه می باشد. البته این هزینه ها بسته به موقعیت های جغرافیایی تولید پودر سنگ و انواع مختلف محصولات و سنگ های بکار گرفته شده فرق می کند.

به نسبت حجم بالای پودر سنگ، این محصول، محصول ارزان قیمتی محسوب می شود. میانگین قیمت آن طی سالهای اخیر افزایش چندانی نداشته است. پیشرفت ماشین آلات تولید پودر سنگ و راحت شدن استخراج و تولید آن یکی از دلایل رشد اندک قیمت آن به حساب می آید.حمل و نقل یک فاکتور اساسی در قیمت این محصول است. در بسیاری از مواقع هزینه انتقال این ماده از کارخانه تا مقصد فروش ، بیشتر قیمت آن را تشکیل می دهد. به دلیل هزینه بالای حمل و نقل و حجیم بودن زیاد خاک سنگ معمولا فروش این محصول به شکل منطقه ای و استانی انجام می شود. هزینه بالای نقل و انتقال به دلیل گستردگی زیاد معادن و کارخانجات تولید این ماده موجب شده تا معادن نزدیک به مراکز صنعتی بیشتر به بهره برداری برسد.

چگونه می توان پودر سنگ تولید کرد؟

نوشتار اصلی: تولید پودر سنگ

تولید این محصول به دو روش طبیعی و صنعتی قابل انجام است.

در روش طبیعی ، سنگ های پودر شده که معمولا در اثر سایش لایه های مختلف سنگی مختلف بر روی هم در محیط های خاصی مانند رودخانه ها ایجاد می شود ، جمع آوری و سرند می گردد.

تولید پودر سنگ به روش صنعتی

اما در روش صنعتی ، پس از استخراج سنگ از معدن به کارخانه سنگ کوبی انتقال می یابد و توسط فک های کوبشی قدرتمندی ، کوبیده شده وبه آرد تبدیل می شوند. سنگ دانه بندی شده، حاصل از سنگ شکنی سنگ با استفاده از تجهیزات سنگ شکنی می باشد که در این روند به قطعات کوچکتر تبدیل می شود. قطعه سنگهایی که از سنگ شکن خارج می شوند در مرحله بعد نیز تحت فرآیند سنگ شکنی به ذرات کوچکتری تبدیل می شوند. این سنگهای خرد شده معمولا با استفاده از سرند به طبقات ابعادی مختلف تقسیم بندی می‌شوند که در محدوده ذرات نرم تا قلوه‌سنگ قرار می‌گیرد. 

پودر سنگ چه کاربردهایی دارد؟

نوشتار اصلی : کاربردهای پودر سنگ

این محصول ارزان و قابل دسترس است. به همین دلیل از آن در صنایع مختلف مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. این محصول استفاده های فراوانی در صنعت دارد. به همین دلیل امروزه، این محصول به عنوان یک شاخص رشد اقتصادی و صنعتی شناخته می شود.

 • این ماده یکی از مواد اساسی و اولیه در تولید سیمان، می باشد.
 • از این محصول در سنگ فرش و موزاییک مورد استفاده در پیاده روها (واش بتن)، خیابان ها ، حیاط ، منازل ، ساختمان ها و جاده ها استفاده می شود.
 • این محصول در تولید آسفالت کاربرد دارد. از این ماده به عنوان یک ماده حجم دهنده و اتصال دهنده بین ذرات در جاده سازی و راه سازی استفاده می شود. استحکام جاده ها به اتصال بین ذرات سنگ و شکل این ذرات بستگی دارد.
 • از این محصول  برای تهیه سرباره مذاب استفاده می شود. این ماده در کوره ها انفجاری گدازآور است. سرباره مذاب حاصله پس از سرد و کوبیده شدن، در صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این محصول بر مقاومت یک سازه در مقابل فرسایش ناشی از آب و یخ می افزاید. به همین دلیل از آن در تهیه دیواره های محافظ سواحل برای جلوگیری از فرسایش این دیوارها در مقابل آب و یخ استفاده می شود.
 • این محصول درزهکشی آبراه ها ، محیط اطراف درختان (که آبیاری زیادی می شود) و یا مسیرهایی که امکان رسوب مواد ساختمانی در آن ها وجود دارد به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پودر سنگهای آهک (مانند پودر سنگ جوشقان) دارای خاصیت میکروب کشی و بافری می باشند. لذا در تصفیه فاضلاب شهری برای از بین بردن اسیدیتی آب و حذف مواد سمی و آلودگی های آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این محصول در معادن استخراج زغال سنگ و میادین استخراج نفت و گاز به عنوان یک ماده سولفورزدا برای ممانعت از انتشار گازهای سمی مانند گاز دی اکسید گوگرد در هوا استفاده می شود.
 • از پودر سنگ آهک (مانند پودر سنگ جوشقان) در کشاورزی، برای اصلاح خاک های اسیدی استفاده می شود. پودر سنگ آهک pH خاک های اسیدی مانند خاک های آتشفشانی یا آلوده به مواد اسیدی را افزایش می دهد و شرایط را برای رشد گیاهان فراهم می کند. در کشاورزی این محصول را به عنوان مواد مغذی به کود شیمیایی اضافه می کنند.
 • پودر سنگ آهک یا کربنات کلسیم به دلیل دارا بودن مواد معدنی همچون کلسیم، برای تغذیه طیور مناسب است. همچنین به عنوان سنگ ریزه و شن جهت هضم غذای طیور کاربرد دارد.
 • این ماده یکی از متریال های اصلی در ساخت و ایجاد نمای سیمانی شسته می باشد.

مشخصات پودر سنگ با کیفیت

 • پودر سنگ مرغوب در هنگام نماسازی ساختمان ترک نمیخورد و دچار شکستگی نمیشود.
 • چسبندگی آن بسیار بالاست و ملات ترکیبی آن با سیمان سفید برای تهیه واش بتون و نمای شسته به سنگهای دانه بندی شده چسبندگی دارد.
 • رنگ پودر سنگ مرغوب یکدست است. همچنین درخشان و شفاف می باشد.
 • رنگ آن در برابر رطوبت و دما و تغییرات جوی بسیار بادوام است.
 • در برابراشعه ماورای بنفش خورشید مقاوم است.
 • با مصالح دیگر مانند سیمان سفید باقدرت ترکیب میشود.
 • قابلیت ضد آب و ضد رطوبت دارد.
 • در زمان استفاده از پودر سنگ نیازی به الک و غربال مجدد نمیباشد.
 • قابلیت شست و شو و تمیزکاری دارد. لذا براحتی میتوان گرد و خاک را از آن زدود
 • بعد از خشک شدن ملات پودر سنگ مقاوم است و دوام بسیاربالایی دارد.
 • در مقابل ترک خوردگی ماندگاری و دوام بسیار بالایی دارد.

کاربرد پودر سنگ در نمای سیمانی شسته

نمای سیمانی شسته
نمای سیمانی شسته

نوشتار اصلی: نمای سیمانی شسته ، روش اجرای نمای سیمانی شسته ، مزایا و معایب نمای سیمانی شسته

این ماده در نمای سیمانی شسته کاربرد دارد. این نما یکی از محبوبترین نماهای ساختمان در کشورمان می باشد. این نما را می توان در طرح و رنگ های متنوع اجرا نمود. همچنین از آن علاوه بر نماسازی ساختمان در راه پله ، دیوار باغ و ویلا و حتی استفاده به عنوان موزاییک در کف محوطه یا پارک ها و … کاربرد دارد. این نمای شسته جزء نماهای اندودی است که در واقع پوشش یکنواختی است که روی سفت کاری ساختمان اجرا می شود و ترکیب سنگ شسته ، پودر سنگ و سیمان سفید است. از آنجایی که پس از اتمام کار و اجرای نمای با آب شسته می شود،  به آن نمای شسته گفته می شود.

کاربرد پودر سنگ در مجسمه سازی

مجسمه سازی با پودر سنگ

نوشتار اصلی: کاربرد پودر سنگ در مجسمه سازی

این ماده در ساخت آثار هنری نیز کاربرد دارد. این ماده بر خلاف سیمان، پس از خشک شدن ترک بر نمی دارد. خمیر آن از انعطاف بالایی برای تغییر شکل برخوردار است. به همین دلیل از آن در مجسمه‌سازی , گل‌سازی و انواع تابلوهای نقش برجسته و پتینه کاری استفاده می شود. این محصول، نقش حجم دهنده و قوام‌بخش را در صنایع هنری نقش برجسته بر عهده دارد. همچنین از آن در تولید ماده پوشش‌دهنده بوم‌های نقاشی با نام گریس آکریلیک استفاده می شود. پودر سنگ بکار گرفته شده در مجسمه سازی باید از نوع کربنات کلسیم یا آهک یا مرمر مانند پودر سنگ جوشقان باشد.

کاربرد در کشاورزی

کاربرد پودر سنگ در کشاورزی
کاربرد پودر سنگ در کشاورزی

نوشتار اصلی: کاربرد پودر سنگ در کشاورزی ، کاربرد پودر سنگ گرانیتی در کشاورزی

یکی از کاربردهای مهم پودر سنگ در کشاورزی و رشد گیاهان می باشد. انوع آهکی این ماده مانند پودر سنگ جوشقان، خاصیت قلیایی دارد. اضافه نمودن پودر سنگ آهکی به خاک مانند بافر عمل کرده و منجر به اصلاح pH خاک می گردد. با توجه به اینکه این ماده املاح معدنی فراوانی دارد، اضافه نمودن آن به خاک باعث کمک به رشد گیاهان می شود. اضافه نمودن این متریال به درختان و گیاهان، آنها را از آسیب حشرات و جانوران موذی مصون می دارد.

کاربرد پودر سنگ درغذای دام و طیور

پودر سنگ به عنوان خوراک دام و طیور

نوشتار اصلی: کاربرد پودر سنگ به عنوان غذای ماکیان و طیور

املاح حدود ۱۰ درصد از مواد خشک بدن مرغ و ۳۵ درصد از مواد خشک تخم‌مرغ را تشکيل می دهد. کربنات کلسیم حدود 97 درصد پوسته 6 گرمی تخم مرغ را تشکیل می دهد. کلسیم از عناصر اصلی تشکیل و رشد استخوان می باشد. مصرف کلسیم یک عامل رشد مهم گوساله های جوان است. اگر دام کلسیم اندکی دریافت نماید، رشد آن کاهش یافته و منجر به بیماری هایی مانند نرمی استخوان شده و ضعف استخوانها و شکستگی های متعدد استخوانی را بدنبال خواهد داشت. کلسیم برای فعالیت های ماهیچه ای دام ضروری است. تولید بیشتر شیرنیازمند مصرف کلسیم بیشتراست.

رایج ترین منبع کلسیم برای مرغان تخمگذار سنگ آهک (مانند سنگ جوشقان و سنگ کریستال) است که بیشتر این ماده از کلسیم کربنات (CaCO3) تشکیل شده است. این مکمل معدنی خیلی خوب توسط پرنده‌ها هضم می‌شود. کلسیم کربنات به یون های کلسیم(Ca2+) وکربنات ( CO32-) تجزیه می‌شود و به صورت سالم و غیرتجزیه‌شده قابل ورود به جریان خون نیست. سنگ آهک (مانند سنگ جوشقان و سنگ کریستال) را ابتدا خرد کرده سپس بشکل آرد و پودربه جيره غذائى جوجه‌ها و مرغ‌هاى تخمگذار اضافه مى‌کنند.

وجود این ماده در خوراک دام و ماکیان، عملکرد آنزیمی و هورمونی را بهبود می بخشد. باعث تشکیل بهتر و ضخیم تر پوسته تخم مرغ می شود. اسکلت حیوان را محکم نموده و از نرمی و شکستن استخوان پیشگیری می کند. منجر به بهبود کیفیت شیر گاو می شود. وزن و سطح سلامت حیوان را افزایش می دهد. از مشکلات عصبی و انقباضات و گرفتگی عضلات ممانعت بعمل می آورد.

استفاده از پودر سنگ پسماند کارخانجات سنگبری در غذای دام و طیور به لحاظ آلودگی به مواد شیمیایی شوینده ممنوع است. 

تولید سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی با پودر سنگ

تولید سنگ مصنوعی با پودر سنگ

نوشتار اصلی: تولید سنگ آنتیک و سنگ مصنوعی با پودر سنگ ، نمای سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی یا سنگ آنتیک (Artificial stone) از کنار هم چیدن قطعات شکسته ، سنگ های خرد شده، پودر سنگ ، ضایعات و باطله های سنگ های مختلف نظیر مرمر ، تراورتن ، سنگ های سیلیسی و آهکی و … و چسباندن آن با استفاده از یک ملات پایه رزینی تولید می شود. بنابراین مقاومت و استحکام بالایی دارد و فشار را بخوبی تحمل می کنند. قابلیت ساب و برش و جلاپذیری بالا دارد. همچنین علاوه بر زیبایی ظاهری، حالت بلوری، مقاومت در برابر آتش ، وزن کم و تنوع در رنگ بندی داراست. سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی تنوع بیشتری دارد. مقاومت سنگ مصنوعی در برابر عوامل مکانیکی نظیر یخ زدگی ، فشار و ایجاد خراش بیشتر است. همچنین سنگ های مصنوعی اصلا ضایعات و دور ریز ندارد، وزن آن سبک تر است و براحتی نصب می شود.

کاربرد پودر سنگ در راه سازی و جاده سازی

راه سازی و جاده سازی با پودر سنگ و سنگ نمره بندی شده

نوشتار اصلی : راه سازی و جاده سازی با پودر سنگ و سنگ نمره بندی شده

پودر سنگ و سنگ های نمره بندی شده در راه سازی و جاده سازی هم کاربرد دارد. از جاده ها و خیابانها، سالانه میزان زیادی خودرو سبک و سنگین عبور و مرور می کنند. بنابراین مواد اولیه راه سازی و جاده سازی اهمیت زیادی دارند. پودر سنگ و سنگ دانه ها در زیرسازی جاده ها بکار گرفته می شوند. هدف از آن جلوگیری از نفوذ آب و آسیب های ناشی از آن، ممانعت از رشد گیاهان در مسیر و همچنین افزایش استحکام مسیرها می باشد. 

از این ماده به طرق مختلفی در راه سازی بکارگرفته می شود. این ماده برای تولید مصالح راه سازی، زیرسازی جاده ها و ساخت مسیرهای تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. آسفالت مهم ترین مصالح به کار رفته در جاده ها است. برای تولید آسفالت از سنگ نمره بندی شده استفاده می شود که هم باعث افزایش استحکام مواد آسفالت نظیر قیرمی شود، هم اصطکاک لاستیک خودروها را افزایش داده و از سر خوردن جلوگیری می کند.

کاربرد پودر سنگ در معادن زغال سنگ

کاربرد پودر سنگ در معادن زغال سنگ

نوشتار اصلی : کاربرد پودر سنگ در معادن زغال سنگ

پاشیدن صحیح و اصولی این ماده، در جلوگیری از انفجار گرد و غبار زغال سنگ در معادن مؤثر می باشد. پودر سنگ (عموماً پودر سنگ آهکی) یک ماده گرماگیر می باشد. این محصول با جذب انرژی گرمایی از گازهای گرم شده و جذب تشعشعات انرژی، میزان پیش گرمایش ذرات زغال سنگ نسوخته مقابل شعله را کاهش می دهد. این عمل مانع از بین رفتن و جلوگیری انفجار ذرات زغال سنگ می شود.

کاربرد پودر سنگ در تولید واش بتن

استفاده از سنگ نمره بندی شده در واش بتن

نوشتار اصلی: تولید واش بتن با پودر سنگ

واش بتن در حقیقت نوعی کف پوش در صنعت ساختمان سازی می باشد. این نوع کف پوش برای پوشش کف ساختمان و ایجاد انواع محوطه ها بکار گرفته می شود. واش بتن مقاومت بالایی در برابر برودت و حرارت و فشاردارد. به همین دلیل زا آن به عنوان کف پوش محوطه بیرونی ساختمان ها و معابر شهری استفاده می شود. کاربردهای واش بتن کفسازی پارک ، حیاط ، پیاده رو ، باغ ، بام (رووف گاردن) و به طور کلی محوطه سازی با منظره طبیعی می باشد.

واش بتن به روش های مختلف تولید می شود. معمولاً در تهیه واش بتن از سنگهای نمره بندی شده با رنگ طبیعی، سیمان سفید، چسب بتن، سایر افزودنی های بتن مانند فوق روان کننده های کربوکسیلاتی، پودر سنگ استفاده می شود.

مقالات مرتبط

منابع و مآخذ

کارگاه سنگ و بلوک ایران مرکز پخش و عرضه کننده انواع پودر سنگ، پودر سنگ جوشقان، مواد آبگریز، سنگهای دانه بندی شده و سنگهای تزئینی می باشد.

کیسه های پودر سنگ در بسته بندی های 30 کیلوگرمی عرضه می شود.

محصولات به تمامی نقاط کشور بنا به درخواست مشتری ارسال می گردد.

مدیریت فروش: یحیی حامدی

تماس با ما:

 • موبایل : 09127102557
 • پست الکترونیک : info@sang-co.ir
 • پایگاه اینترنتی : http://www.sang-co.ir
 • کانال تلگرامی : https://t.me/sang_co
 • تلگرام : @Yahya_Hamedi