سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت که در انگلیسی به آن Marble Stone گفته می شود، نوع سنگی کربناتی دگرگونی که به علت تبلور مجدد تحت حرارت و فشار در دوره متامورف، دارای بافت بلوری مشخصی است و عمدتا از کانی های کلسیت و دولومیت، یا ترکیبی از آنها تشکیل شده است. تفاوت سنگ مرمریت با سنگ تراورتن در این است که سنگ مرمریت خلل و فرج کمتری نسبت به سنگ تراورتن دارد. همچنین تنوع رنگ آن نسبت به سنگ تراورتن بیشتر است. چگالی سنگ مرمریت ٢,٥٦۳ كيلوگرم بر متر مكعب است. مقاومت و پايايي آن کمتر از سنگ گرانيت كمتر ، و بیشتر از سنگ تراورتن می باشد.

سنگ مرمریت چگونه تشکیل می شود؟

سنگ مرمریت نوعی سنگ کربنات کلسیم است که از تبلور مجدد سنگ آهک به وجود می آید. بدین صورت که با گذشت زمان تحت گرما و فشار، بافت و ساخت سنگ آهک دگرگون می شود و دوباره تبلور می یابد و سنگ کلسیت بزرگ زبر و رگه دار ایجاد می کند.

معادن سنگ مرمریت

در ایران معادن بسیار زیادی شناسایی شده و در حال بهره برداری میباشند. البته قطعا معادن فراوانی هم از سنگ مرمریت در کشور عزیزمان ایران وجود دارد که در حال حاضر شناسایی نشده و یا اگر شناسایی هم شده باشند مورد بهره برداری قرار نگرفته اند. سنگ مرمریت در طیف های رنگی وسیعی در کشور ایران تولید و فرآوری میشود.

طرح و رنگهای سنگ مرمریت

این سنگ دارای زنجیره‌هایی به نام استیلولیت می‌باشد که مانند نوار قلب در بافت سنگ مشاهده می‌شود.

مرمریت خالص دارای رنگ سفید و درخشانی است. رنگ خاکستری روشن تا سیاه، توسط مواد کربن دار به وجود می آید. رنگ های سبز معمولا توسط کلریت یا سیلیکات های دیگر تولید می شوند. رنگ صورتی و قرمز به علت وجود ذرات بسیار ریز پراکنده هموتیت یا کربنات منگنز و رنگ زرد و کرم بر اثر وجود لیمونیت است

سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور با زمینه طوسی می باشد.

سنگ مرمریت مهکام با زمینه رنگی قهوه ای می باشد.

سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین با زمینه رنگی کرم می باشد.

سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر با زمینه رنگی سفید می باشد.

سنگ مرمریت نجف آباد، سنگ مرمریت گلدن بلک، سنگ مرمریت مشکی دهبید و سنگ مرمریت مشکی بیرجند با زمینه رنگی مشکی می باشد.

سنگ مرمریت بوانات ، سنگ مرمریت انارک و سنگ مرمریت بجستان با زمینه رنگی قرمز می باشد.

سنگ مرمریت جوشقان

سنگ جوشقان
سنگ جوشقان

سنگ مرمریت جوشقان، که معادن آن در حومه ی شهر جوشقان از توابع شهرستان کاشان و نزدیکی شهر میمه قرار دارد. سنگ نمای برج آزادی تهران از سنگ جوشقان می باشد. به همین دلیل سورت به کار رفته در نمای برج آزادی به سنگ جوشقان شهیادی معروف است. پودر سنگ جوشقان و سنگ های نمره بندی شده جوشقان مانند (سنگ نمره 2 جوشقان، سنگ نمره 3 جوشقان، سنگ نمره 10 جوشقان، سنگ سایز خشخاشی درشت جوشقان، سنگ سایز خشخاشی ریز جوشقان) نیز کاربرد فراوانی در نمای شسته و ساخت واش بتن دارند.

سنگ کریستال

سنگ کریستال
سنگ کریستال

سنگ کریستال از لحاظ دسته بندی از جنس سنگهای مرمریت می باشد. این سنگها از جنس دولومیت یا آهک است که در اثر عواملی مانند فشار و گرما حاصل از ماگمای داغ دوباره متبلور شده و به همین دلیل از انواع سنگهای دگرگون شده محسوب می شود. به لحاظ سختی سنگ کریستال جزو سنگهای با سختی بالا طبقه بندی می شود. کلسیت، کانی اصلی و عمده تشکیل دهنده سنگ کریستال است و میزان کمی لاستونیت نیز در آن موجود می باشد. اما در بعضی انواع آن کوارتز نیز موجود است. هر قدر کوارتز موجود در سنگ بالاتر باشد، بر میزان سختی سنگ افزوده می شود. با توجه به اینکه ماحصل ضربه به سنگ کریستال صدایی شبیه به صدای چینی می باشد، این سنگ به سنگ چینی نیز مشهور می باشد. در حقیقت سنگ مرمریت کریستال سفید به سنگ چینی مشهور است. سنگ کریستال تنوع رنگی پایینی دارد و بیشتر از رنگهای سفید تا کرم و زرد می باشد. سنگ های نمره بندی شده کریستال مانند سنگ نمره 1.5 کریستال، سنگ نمره 2 کریستال، سنگ نمره 10 کریستال کاربرد فراوانی در نمای شسته و ساخت واش بتن دارند.

سنگ مرمریت چه کاربردی در ساختمان سازی دارد؟

برخی از سنگ‌های مرمریت به علّت ماهیت آهکی که دارند دارای جذب آب بسیار بالایی می‌باشند. به همین علّت آنها را اکیداً در جاهایی که آبریزش فراوان دارد مانند سرویس بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام نباید استفاده کرد. این سنگ در برابر عوامل طبیعی مثل باران، سرما و گرما و هوازدگی مانند تراورتن نمیباشد و ضعیف‌تر است. بنابراین سنگ‌های مرمریت اگر در مکان هایی که در معرض انقباض و انبساط قرار می‌گیرند استفاده شوند، دچار خردگی می‌شوند.

در کل سنگ این سنگ انتخاب بسیار مناسبی جهت فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد.همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم این سنگ ایده آل ترین انتخاب جهت استفاده در فضای داخلی است و از طرفی تنوع رنگ بالا و امکان پیاده سازی نقش ها بر روی این سنگ و ساب پذیری آن توانسته آن را از دیگر سنگ ها متمایز نماید. می توان سنگ مرمریت را توسط ماستیک ها و رزین های مخصوص آن فرآوری نمود که تا حد زیادی قابلیتها و طول عمر آن را نیز افزایش می دهد.

استفاده از سنگ مرمريت بيشتر در فضاهايي سرپوشيده و به دور از باران، نور خورشيد و تغيیرات آب و هوايي طبيعي پيشنهاد ميشود چرا كه سنگ مرمريت توليد شده براي استفاده ساختماني، ميتواند با قرار گرفتن در فضاهاي روباز بر اثر تغيیرات آب و هوايي مقاومت و يا ظاهر خود را از دست داده و میتوان تغيیراتي در شكل ظاهري آن مانند شكستگي، ترك بر روي سطح بیرونی، تغيیر رنگ و يا رنگ پريدگي، خالی شدن خطوط آهکی مشاهده نمود. به همين دلايل بيشتر براي استفاده در فضاهای داخلی مانند کف واحد ها یا دیواره های داخلی پیشنهاد میشود.

مطالب مرتبط

منابع و مآخذ

کارگاه سنگ و بلوک ایران مرکز پخش و عرضه کننده انواع پودر سنگ، پودر سنگ جوشقان، مواد آبگریز، سنگهای دانه بندی شده و سنگهای تزئینی می باشد.

کیسه های پودر سنگ در بسته بندی های 30 کیلوگرمی عرضه می شود.

محصولات به تمامی نقاط کشور بنا به درخواست مشتری ارسال می گردد.

مدیریت فروش: یحیی حامدی

تماس با ما:

  • موبایل : 09127102557
  • پست الکترونیک : info@sang-co.ir
  • پایگاه اینترنتی : http://www.sang-co.ir
  • کانال تلگرامی : https://t.me/sang_co
  • تلگرام : @Yahya_Hamedi