تهیه کاغذ با پودر سنگ

تهیه کاغذ با پودر سنگ

با وجود افزایش محبوبیت کتاب‌ها و نشریات الکترونیک در سال‌های اخیر، همچنان میزان تولید کاغذ در جهان بسیار زیاد است. و کمتر از نیمی از این میزان در سال بازیافت می‌شود. کاغذ نقش مهمی در زندگی انسان داشته و از آن در تولید محصولات مختلفی نظیر روزنامه ، پول ، مقوا و جعبه های بهداشتی و صنعتی استفاده می شود. برای تولید کاغذ از چوب ، کاغذ بازیافتی و مواد شیمیایی گوناگونی استفاده می شود که هزینه های فراوانی را به تولید کنندگان کاغذ تحمیل می نماید و از طرفی به دلیل قطع درختان برای محیط زیست هم زیان آور است. در این مقاله در مورد تهیه کاغذ با پودر سنگ صحبت می شود.

تهیه کاغذ با استفاده از کربنات کلسیم و پودر سنگ

یکی از روش‌های جدید تولید کاغذ، استفاده از کربنات کلسیم و پودر سنگ است که از محصولات جانبی سنگ‌آهک به شمار می‌رود. این ماده را می‌توان از معادن سنگ استخراج یا از باقیمانده نخاله‌های ساختمانی برای تولید کاغذ سنگی استفاده کرد. فرآیند تولید چنین کاغذی به استفاده از درخت، آب و نفت نیاز ندارد. چنین کاغذی به طور طبیعی سفید است و از اسید یا انواع سفیدکننده‌ها برای سفید کردن آن، استفاده نمی‌شود. زمان لازم برای تجزیه این کاغذ در طبیعت نیز حدود ۱۴ تا ۱۸ ماه است.

اگرچه در ساخت این کاغذ به جای چوب از سنگ استفاده شده، تولید چنین کاغذی بدون استفاده از اندکی پلاستیک امکان‌پذیر نیست. پلی‌اتیلن چگال (HDPE) نوعی ترموپلاستیک است که در ساخت انواع لوله‌ها یا پاکت‌های نگه‌دارنده مواد خوراکی از آن استفاده می‌شود. این نوع پلاستیک قابل بازیافت است و البته باید همراه مواد مشابه خود بازیافت شود. به طور معمول ۲۰ درصد این کاغذهای سنگی از این ماده پلیمری تشکیل می‌شود.

مزایای محیط زیستی و صرفه جویی در مصرف آب کاغذ سنگی

از ویژگی‌های دیگر این کاغذ ضد آب بودن، مقاومت بیشتر و قابلیت برگشت‌پذیری به خاک در کوتاه مدت است. در این کاغذ از سفیدکننده‌ها نیز استفاده نمی‌شود.

کشور ما ایران و همچنین کل دنیا با دو مشکل کمبود آب و کمبود چوب مواجه است. از طرفی معادن زیادی از پودر سنگ، سنگ آهک و کربنات کلسیم وجود دارد. تولید کاغذ از پودر سنگ از همه نظر سودمند است. کاغذ دوستدار محیط زیست کاغذ سنگی، محصولی دوستدار محیط‌ زیست است که می‌توان با لمس آن، تفاوت را با کاغذهایی که از چوب ساخته شده است، تشخیص داد. این کاغذ بسیار نرم و انعطاف‌پذیر و البته پاره‌کردن آن سخت‌تر است. همچنین جوهر روی این کاغذ راحت‌تر و بهتر پیاده می‌شود، اما ممکن است خشک شدن آن زمان بیشتری ببرد.

در سال، حدود دو میلیون تن کاغذ در کشور مورد نیاز است. برای یک تن کاغذ، حدود ۱۷ درخت قطع و مقدار زیادی نیز آب مصرف می‌شود، اما این کاغذ از چوب تهیه نمی‌شود و اصلا به مصرف آب برای تولید آن نیاز نیست. حتی می‌توان به این فرمول ترکیباتی اضافه کرد که کاغذ ضدشعله یا ضدباکتری شود و همه این موارد از مزیت‌های این کاغذ است. حدود ۸۰ درصد این کاغذ از سنگ کربنات کلسیم است که در ایران بوفور در همه عیارها یافت می‌شود. این ماده اولیه چون سنگ است به آسانی به محیط‌ زیست بازمی‌گردد.

استفاده از مواد پلی‌اتیلن در کاغذ سنگی

۲۰ درصد دیگر این کاغذ، مواد پلی‌اتیلن یعنی مواد اولیه پلاستیک است. در نهایت با اضافه‌شدن ترکیب مشخصی به این ترکیب، این مواد می‌تواند به طور کامل بازیافت شود و نگرانی از این بابت وجود ندارد. کاغذ سنگی، تمام کاربردهای کاغذ معمولی را غیر از پرینت دارد. البته برای چاپ هم می‌توان از این کاغذ استفاده کرد، اما قیمت آن بالاتر از کاغذ معمولی تمام می‌شود. در حال حاضر،‌ این کاغذ بیشتر برای بسته‌بندی مواد غذایی، لوازم بهداشتی و کاغذ دیواری استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از پودر سنگ در کاغذ سازی

از جمله مزایای استفاده از پودر سنگ در کاغذ سازی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش هزینه های تولید کاغذ
 • کاهش آسیب یه محیط زیست به دلیل مصرف کمتر چوب
 • کاهش اتلاف آب و از بین رفتن منابع آب کشور
 • افزایش استحکام کاغذ تولید شده
 • در دسترس بودن همیشگی پودر کربنات کلسیم در مقایسه با ضایعات کاغذ
 • افزایش مقاومت کاغذ در برابر آب ، آتش و پاره شدن
 • جذب بهتر رنگ و جوهر در کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم

امروزه در کشور ما بسیاری از کارخانجات تولید کاغذ ، مقوا و کارتن و بخصوص تولید کنندگان جعبه های بهداشتی نظیر جعبه شیرینی ، کربنات کلسیم را در کاغذ سازی جایگزین مصرف خمیر کاغذ و کاغذ بازیافتی گران قیمت نموده اند. این کار موجب کاهش چشمگیر هزینه تولید و در نتیجه افزایش سود این تولید کنندگان شده است.


نوشتار مرتبط

منابع

تولید کاغذ سنگی از ترکیب پودر سنگ و پلیمر

کارگاه سنگ و بلوک ایران مرکز پخش و عرضه کننده انواع پودر سنگ، پودر سنگ جوشقان، سنگهای دانه بندی شده و سنگهای تزئینی می باشد.

کیسه های پودر سنگ در بسته بندی های 30 کیلوگرمی عرضه می شود.

محصولات به تمامی نقاط کشور بنا به درخواست مشتری ارسال می گردد.

مدیریت فروش: یحیی حامدی

تماس با ما:

 • موبایل : 09127102557
 • پست الکترونیک : info@sang-co.ir
 • پایگاه اینترنتی : http://www.sang-co.ir
 • کانال تلگرامی : https://t.me/sang_co
 • تلگرام : @Yahya_Hamedi

دیدگاهتان را بنویسید