کربنات کلسیم

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی پرکاربرد در صنعت می باشد. بیش از 4 درصد پوسته زمین از این ماده تشکیل شده است. فرمول شیمیایی این ماده CaCO3 است. این ماده، ماده تشکیل دهنده اصلی سنگ آهک، مرمر، کلسیت ، آراگونیت، تراورتن، کریستال و … است. کربنات کلسیم خالص از سنگ مرمر قابل تولید است. این ماده پودری سفید رنگ و بی رنگ و بی بو می باشد. در آب حل نمی شود. در دمای معمولی پایدار است. اما در دماهای بالا تجزیه شده و با آزاد شدن دی اکسید کربن به اکسید کلسیم تبدیل می شود. این ماده به دو شکل کریستالی یافت می‌شود که کلسیت به شکل هگزا گونال و آراگونیت به صورت رومبو هیدرال است.

همچنین این فراورده، ماده اصلی مروارید و پوسته خارجی موجودات دریایی و همچنین تخم مرغ است. کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود و برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن خصوصاً تشکیل و نگهداری استخوانها ضروری است. این ماده در پزشکی برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم استفاده می شود.

کربنات کلسیم مهمترین ماده موجود در آهک کشاورزی است که باعث کاهش اسیدیته مضر خاک می شود. این ترکیب باعث بهبود کیفیت خاک شده و یک منبع سالم کلسیم برای گیاهان است که PH را تنظیم کرده ، توانایی ابقاء آب را در خاک های اسیدی افزایش داده و جذب ریزمغذی هایی مانند نیتروژن ، پتاسم و فسفر را توسط ریشه گیاه افزایش می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد کربنات کلسیم در کشاورزی به مقاله کاربرد پودر سنگ در کشاورزی مراجعه نمایید.

مصارف کربنات کلسیم

کاربرد های کربنات کلسیم به ۳ دسته عمده تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد.

کاغذ ، پلاستیک ، رنگ و پوشش

از این ماده به صورت گسترده ای در تولید کاغد ، پلاستیک ها ، رنگ ها و پوشش های صنعتی به دو منظور فیلر و نیز رنگ سفید خالص آن به عنوان رنگ پوششی استفاده می شود. در تولید کاغذ موجب سفیدی و درخشش محصول شده و پرکنی ارزان قیمت است. همچنین تاثیر مخرب کاستیک سودا را خنثی می کند. همچنین به عنوان یک حجم دهنده ، در حدود ۳۰% وزن رنگ ها ، چسب ها و سیلانت ها را تشکیل می دهد.

صنایع غذایی و دارویی

کربنات کلسیم یک منبع غذایی غنی است که نقش ضد اسیدی ، نگهدارنده فسفر و پر کن قرص ها و دارو ها را دارد. در تولید جوش شیرین ، خمیر دندان و … هم مصرف می شود. از دیگران مصارف مربوط به تغذیه می توان به بخش کشاورزی و خوراک دام و طیور اشاره نمود. همچنین به صورت فراوری شده در تصفیه آب و فاضلاب نیز نقش دارد.

صنایع ساخت و ساز

از کربنات کلسیم به شکل مستقیم یعنی سنگ مرمر و گچ و سنگ آهک و یا به صورت پودری در ترکیب مصالح ساختمانی مانند سیمان استفاده می شود. تولید بلوک های سیمانی ، بتن و بسیاری مواد ساختمانی دیگر از جمله زمینه های مصرف این ماده می باشد.

سایر مصارف کربنات کلسیم

نوشتار مرتبط: کاربرد پودر سنگ به عنوان غذای ماکیان و طیور

این ماده معدنی دارای کاربرد های دیگر در صنایع تصفیه سنگ آهن ، پتروشیمی و حفاری ، تصفیه قند و شکر ، خنثی سازی اسید ها ، تولید کاشی و سرامیک و … هم هست.

 کربنات کلسیم دامی

این ماده یکی از مهم ترین مکمل های مورد مصرف در جیره غذایی دام است. این ماده حاوی مقادیر زیادی کلسیم می باشد که جهت بهبود عملکرد گوارشی و افزایش استحکام اسکلت بندی حیوانات کارایی دارد. کربنات کلسیم خوراک دام به دلیل قیمت ارزان و اینکه ماده معدنی و طبیعی است برای تغذیه دام استفاده می شود.

کربنات کلسیم خوراکی

این ماده نه تنها در تغذیه دام بکار می رود ، همچنین یک مکمل دارویی و غذایی در خوراک انسان نیز می باشد. ازاین ماده بعنوان یک مکمل دارویی برای تولید قرص کلسیم جهت درمان کمبود کلسیم ، درمان هایپر فسفاتمی و درمان مشکلات گوارشی ناشی از اسید معده استفاده می شود.

منابع و مآخذ

نوشتار مرتبط

کارگاه سنگ و بلوک ایران مرکز پخش و عرضه کننده انواع پودر سنگ، پودر سنگ جوشقان، مواد آبگریز، سنگهای دانه بندی شده و سنگهای تزئینی می باشد.

کیسه های پودر سنگ در بسته بندی های 30 کیلوگرمی عرضه می شود.

محصولات به تمامی نقاط کشور بنا به درخواست مشتری ارسال می گردد.

مدیریت فروش: یحیی حامدی

تماس با ما:

  • موبایل : 09127102557
  • پست الکترونیک : info@sang-co.ir
  • پایگاه اینترنتی : http://www.sang-co.ir
  • کانال تلگرامی : https://t.me/sang_co
  • تلگرام : @Yahya_Hamedi